מילון מונחים

​
1IVF - In Vitro Fertilization

הפריה חוץ גופית. תהליך הכרוך בשאיבת ביציות מהשחלות, הפרייתן בתנאי מעבדה והחזרת עוברים לרחם.
הפריה חוץ-גופית, הח"ג, הפריית מבחנה טיפול שנועד לאשה שאינה מסוגלת להרות באופן טבעי.
בהפריה זו נשאבות ביציות משחלותיה של האישה והן מופרות במעבדה לא באופן טבעי אלא על ידי הזרקת תא זרע לתוך הביצית.
בצעד הבא מוחזרים העוברים שנוצרו מההפריה הזו אל תוך הרחם, זאת על מנת שיקלטו בו ויתפתחו הריון מוצלח.
תהליך זה היינו פולשני ויקר .לרוב הוא מוצע כאופציה אחרונה לאחר שבני הזוג עברו מגוון של טיפולי פוריות.
זהו הליך טיפולי פריון שכיח .

ההפריה הינה פתרון ל…… הפריה חוץ גופית בעזרת תרומת ביצית
מטרתה של הפריה חוץ גופית היא הגדלת הסיכויים להריון בקרב בני זוג שסובלים מבעיות פריון.
כאשר ההליך הזה מתבצע באמצעות תרומת ביצית, גדלים הסיכויים להרות עד כדי 50% – מה שנחשב לשיעור הגבוה ביותר מבין כל דרכי ההפריה הקיימות כיום.

הפריה חוץ גופית מיועדת לזוגות אשר מתקשים להיכנס להריון בדרך הטבע. בין אם הבעיה היא במערכת הרבייה של הגבר, ובין אם במערכת הרבייה של האישה, המטרה של ההליך היא אחת:

 • להגדיל את הסיכויים להיכנס להריון ולסיימו בלידה שגרתית ומוצלחת.
 • נשים שהחצוצרות שלהן חסרות או חסומות בעיות זרע (גבר)
 • הפרעות ביוץ לנשים הסובלות מבעיות פוריות ואינן מסוגלות לייצר ביציות- קיים פתרון באמצעות תרומת ביצית.
 • טיפולים כימותרפיים.

2ICSI - Intra Cytoplasmic Sperm Injection

השימוש בהליך זה הוא במקרים בהם תאי הזרע הם בעלי תנועתיות נמוכה או אינם מצליחים להפרות את הביציות באופן חופשי בהפריה חוץ גופית.
תהליך של מיקרומניפולציה הזרקת זרע לתוך הציטופלסמה, נוזל התא של הביצית.
טכנולוגיה זו משמשת במקרה של ספירת זרע נמוכה או במקרים אחרים. בתהליך הזה מוזרק תא זרע בודד אל תוך הביצית ומפרה אותה.

הפעולה נעשית באמצעות מיקרומניפולציה הזרקת זרע לתוך תא הביצית. תוך שימוש במיכשור מיוחד, מוזרק תא זרע בודד לתוך הביצית. טכנולוגיה זו הוכחה כיעילה ביותר במצבים של מיעוט זרע קיצוני.
השבחת זרע

היינו התהליך שבו מכינים את הזרע לקראת פעולת הפריה חוץ-גופית או הח"ג או הזרקתו לרחם במסגרת תהליכי וטיפולי פוריות.
תהליך ההשבחה כולל בתוכו הפרדת תאי הזרע מנוזל הערמונית והפרדת תאי הזרע בעלי צורה תקינה והתנועתיות הגבוהה ביותר כי הם האיכותיים ביותר שיביאו להצלחה.

3PGD - Preimplantation Genetic Diagnosis

זהו אבחון גנטי טרום השרשה.
על ידי האבחון הזה ניתן לזהות בעיות גנטיות בעובר, לגלות את מין העובר ועוד.
הבדיקות נערכות לאחר הפריה חוץ גופית ובטרם החזרת העוברים אל הרחם.
האבחון מיועד בעיקר לאנשים שידוע שהם נושאים גן האחראי לתסמונת או מחלה ידועה ושקיים איזשהו סיכוי שהתינוק ייוולד עם מחלה או מום קשה.
הפעולה נעשית על תא/תאים שנלקחים מהעובר ונבדקים בדיקה גנטית לפני החזרת העובר לרחם . מטרת הפעולה לאבחן בעיה גנטית בעובר או לבחור מבין מספר עוברים את העוברים התקינים מבחינה גנטית להעברה לרחם .

4בלסטוציסט

הינו עובר במצב ראשוני, בימים הראשונים לאחר הפריית הביצית שאותו משאירים לגדול ולהתחלק באינקובטור מיוחד. לאחר כחמישה ימים מונה גוף העובר 150 עד 200 תאים.
ישנם רופאים המצדדים בהחזרת העוברים רק בשלב הבלסטוציסט, וישנם רופאים המצדדים בהחזרת העוברים מוקדם יותר – לאחר יום יומיים. היתרון של החזרת בלסטוציסט הוא שיש לעובר יותר סיכוי להיקלט ברחם מאשר לעובר בן 2-3 ימים.

השלב המוקדם ביותר בו מתרחשת התמיינות של תאי העובר לתאים בעלי תפקידים מוגדרים. עוברים מגיעים לשלב זה 5 – 6 ימים לאחר ההפריה. יתכן ולעוברים המגיעים לשלב זה יש סיכויי השרשה טובים יותר. שיעור ההצלחה הנמוך יחסית בהפריה חוץ גופית נובע משיעור השרשה נמוך של העוברים ברירית ברחם. הפרוטוקול המקובל קובע החזרת עוברים לרחם ביום 2 או 3 לאחר ההפריה. מכיוון שעוברים המגיעים לשלב הבלסטוציסטים מעידים על יכולתם להפעיל את הקוד הגנטי שלהם, יש הסוברים כי החזרתם בשלב זה תגביר את סיכויי קבלת ההריון.
היכולת להגיע לשלב זה עוררה תקווה רבה לפריצת דרך בתחום, ואולם ההתלהבות הראשונית חלפה, בלי שגישה זו תהפוך לרוטינה. הסיבה העיקרית היא שאין כל ביטחון כי הסיכוי המצטבר להריון ממחזור שאיבה עולה עם שימוש בטכנולוגיה זו. מכיוון שרק חלק מהעוברים מגיע לשלב הבלסטוציסט אין דרך לדעת האם העוברים שנכשלו בכך לא היו מסוגלים להפוך להריונות תקינים אם היו מושתלים 2 – 3 ימים לאחר ההפריה. יש לזכור כי יש סיכוי מסוים שאף לא אחד מהעוברים יגיע לשלב הבלסטוציסט, כך שלא תהיה השתלת עוברים בכלל באותו מחזור.
לסיכום – לפני שמחליטים להשתמש בטכנולוגיה זו יש לשקול היטב את כל הנתונים, תוך הבנה ברורה מהם הסיכויים והסיכונים שבשימוש זה.

5בדיקת זרע

בדיקה המתבצעת במעבדות פוריות לצורך הערכת איכות הזרע .
בבדיקה נבדקים מדדים שונים ורבים אך העיקריים הם שלושה :

 1. ריכוז – מספר תאי הזרע לנפח של סמ"ק.
 2. תנועה – אחוז התאים הנעים מתוך סה"כ תאי הזרע.
 3. צורות פתולוגיות – אחוז התאים בעלי המבנה הלא תקין מסה"כ תאי הזרע.

 

תוצאות הבדיקה מופיעות עבור הנבדק לצד הטווח הנורמלי לכל נתון, דומה לבדיקות דם.
כאשר מדובר בהפריה חוץ גופית חלק מהנתונים לא רלוונטיים: כמו למשל, ספירת הזרע יכולה להיות נמוכה משמעותית אך הדבר לא ישפיע על סיכויי ההצלחה.

6השראת ביוץ

יצירת מצב של הבשלת מספר רב של ביציות במקביל ובאופן מלאכותי על ידי שימוש בתרופות.
המצב הטבעי בו מבשילה ביצית אחת בכל מחזור זהו שוני חשוב בתהליך.

7OHSS - Ovarian Hyperstimulation Syndrome

גירוי יתר של השחלה הינו מצב בו השחלה מגיבה בצורה קיצונית לתרופות המעודדות ביוץ.
כך יוצרים הבשלה של מספר רב מדי של ביציות באיכות שלרוב אינה מספקת.
מצב שבו התגובה השחלתית לגירוי ע"י התרופות להשראת ביוץ חורגת מעבר לתגובה הרצויה .
היסטרוסקופיה / לפרוסקופיה

זוהי פעולה רפואית שבמהלכה מוחדר מכשיר אופטי אל הרחם או לחלל הבטן, דרך צוואר הרחם.
מטרת הפעולה הינה לאבחן ואתר בעיות פוריות הנובעות מפגם מכני ברחם או טיפול לתיקון פגם שכזה. לפרוסקופיה מבוצעת בהרדמה מלאה.
לפרוסקופיה
פעולה ניתוחית בהרדמה כללית שבמהלכה מוחדרים מכשירים דרך חתכים קטנים בדופן הבטן אל חלל הבטן והאגן . הפעולה יכולה להיות אבחנתית לאיתור בעיות פוריות מכאניות או ניתוחית לתיקונן. כמובן שלפעולה שימוש בתחומים אחרים.

8היסטרוסקופיה

פעולה ניתוחית בהרדמה כללית שבמהלכה מוחדר מכשיר אופטי דרך צוואר הרחם לתוך חלל הרחם והדגמת החלל . הפעולה יכולה להיות אבחנתית בלבד או ניתוחית לכריתת פוליפ , מחיצה והידבקויות.

9הקפאת ביציות

הקפאת ביציות היא תהליך הנעשה לאחר שאיבתן משחלותיה של האישה. בישראל, לכל אישה בין גיל 30 ל-41 שמורה הזכות לבצע שאיבת ביציות והקפאתן לצורך הפריה עתידית. על פי הנחיות משרד הבריאות, ניתן לבצע עד ארבע שאיבות ולהקפיא עד20 ביציות למטרות שימור פוריות. אישה יכולה להקפיא ביציות גם אם אינה עוברת טיפולי פוריות או טיפולים רפואיים כלשהם העלולים לסכן את פוריותה בעתיד.

10הקפאה והפשרה

בד"כ לא נהוג להשתיל ברחם יותר משלושה עוברים. עוברים שאינם מושתלים ואיכותם טובה עוברים תהליך הקפאה מבוקר עד לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. בטמפרטורה זו, הם יכולים לשהות שנים רבות ולשמור על פוטנציאל יצירת הריון. במסגרת מחזור הפשרה מכינים את רחמה של המטופלת (לרוב ע"י טיפול הורמונלי פשוט), ביום ההשתלה מפשירים את העוברים ומחזירים אותם לרחם.
הקפאת עוברים

כאשר במחזור הפריה מושגים יותר משלושה עוברים באיכות טובה, ניתן להקפיא את אלה שאינם מוחזרים לרחם ולהחזירם במועד מאוחר יותר. ההקפאה עצמה נעשית בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. התהליך הוא פשוט ונמשך כמה שעות, לאחריו נשמרים העוברים במיכל של חנקן נוזלי, בו הם יכולים לשהות גם מספר שנים. אותם עוברים מוקפאים יכולים לשמש במחזורי הטיפול הבאים, אז יוחזרו לרחם לאחר הפשרה באותו היום.

11שאיבת ביציות

פעולה רפואית במהלכה נשאבות ביציות בשלות משחלותיה של האישה. על מנת להשיג הבשלה של מספר ביציות במקביל יש צורך ב'השראת ביוץ' (ע"ע), על ידי נטילת הורמונים. שאיבת ביציות נעשית לרוב בהרדמה מלאה. בישראל, שאיבת ביציות מוסדרת בחוק.

12בטא - Beta HCG

הורמון המופרש למחזור הדם של האישה החל מהיום העשירי לאחר ההפריה. קיומו של הורמון זה מאשר את קיומו של ההריון. בהריון המפתח כשורה, ערכי הבטא מכפילים את עצמם כל יומיים שלושה; בנוסף, בהריון רב עוברי ערכי הבטא גבוהים במיוחד.

13פרולקטין - Prolactin

"הורמון החלב " מופרש ע"י בלוטת יותרת המוח ובדרך עקיפה משפיע על פריון האישה.
ההורמון האחראי על ייצור חלב בבלוטות החלב בשד לאחר לידה. רמות גבוהות של פרולקטין גורמות לדיכוי מחזור הביוץ, ולכן מידתו בדם נבדקת בין היתר בבדיקות פרופיל הורמונלי. רמת ההורמון גבוהה כשמתעוררים מהשינה, ולכן בדיקת הדם צריכה להתבצע לאחר 3 שעות עירנות לפחות.

14פרוגסטרון – Progesterone

הורמון הגורם לעיבוי רירית הרחם לקראת ההריון. ההורמון מופרש בשבועיים האחרונים של החודש (כלומר, החל מכשבועיים לאחר המחזור). אם האישה נכנסת להריון, ההורמון ממשיך להיות מופרש במהלך השלבים הראשונים של ההריון. כאשר קיים חשש שרמת הפרוגסטרון שהגוף מייצר אינה מספיקה, ניתן לקבל חיזוק הורמונלי שלו באמצעות טבליות וגינליות כו כדורים לבליעה, אוראלית.
פרוגסטרון הוא "הורמון הביוץ" מופרש מהשחלה מתאי הגרנולוזה בזקיק לאחר הביוץ.
ע"מ לבדוק אם היה ביוץ במחזור מסוים ,מקובל לבדוק רמתו בדם 8 ימים אחרי הביוץ.

15אסטרדיול - E2

הורמון הממלא תפקיד מרכזי בביוץ ובגדילת הזקיקים והכנת רירית הרחם. בבדיקה לקראת ביוץ יכולים ערכי ההורמון להגיע אפילו לאלפים; ערכים גבוהים במיוחד יכולים להצביע על גירוי יתר.

16IUI - Intra Uterine Insemination

הזרעה תוך רחמית. כאשר נוזל הזרע עובר הכנה מעבדתית בכדי שאפשר להזריק אותו אל תוך חלל הרחם.
משתמשים בשיטה זו במצבים של תת- פוריות מסיבה לא ברורה וכן במצבים של ליקוי קל באיכות הזרע.
בד"כ מדובר בזרע של בן הזוג אך ניתן לעשות הכנה דומה גם לזרע שנתרם לבנק הזרע ע"י תורם .

17ET - Embryo Transfer

השתלת עוברים בחלל הרחם ע"י העברתם בתוך צינורית דקה דרך צוואר הרחם.

18AZH - - Assisted Zona Hatching בקיעה

תהליך של ניקוב המעטפת של העובר המכונה באנגלית ZONA PELLUCIDA , לצורך הקלה על בקיעתו מהמעטפת.
חיתוך מעטפת הביצית ליצירת חריר או חלון קטן דרכו תתרחש בקיעת העובר לאחר השתלתו ברחם.
משתמשים בטכניקה זו במטופלות מבוגרות יחסית, וכן במצבים בהם מעטפת הביצית עבה יחסית.
הפעולה נעשית תחת מיקרוסקופ בשיטות שונות ( לייזר, חומר ממיס , ובצורה מכאנית ) , בקבוצה מוגדרת של מטופלות שבה הוכח שהפעולה מגדילה את הסיכוי להריון .

19MESA - Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration

שאיבת זרע מתוך האפידידימיס. האפידידימיס הוא צינור מפותל המקשר את האשך עם חבל הזרע. במקרים בהם קיימת חסימה במעבר התקין של הזרע ניתן לקבל ע"י פעולה זו זרע המתאים לשימוש להפריה, בד"כ ע"י ICSI.
20TESA- Testicular Sperm Aspiration

הפקת זרע מתוך רקמת האשך עצמה. בגברים ללא תאי זרע בנוזל הזרע, ובהם לא אובחנה חסימה בדרכי הזרע, ניתן להשיג זרע ישירות מתוך רקמת האשך.

21TESE - Testicular Sperm Extraction

דגימת האשך בניתוח.
הפעולה נעשית לצורך הפריה ב ICSI אצל גברים אשר בבדיקת זרע רגילה לא נמצא אצלם אף תא זרע בשל ( אזואוספרמיה ) . קימות שיטות נוספות לחיפוש זרע בשל באשכים של גברים עם אזואוספרמיה.
( TESA MESA ועוד ) .
22Non Obstructive Azoospermia - NOA

אזוספרמיה, עקרות זכרית הינה מצב בו קיימת עקרות כתוצאה מפגם בתאי הזרע עצמם, פגם במעבר בין תאי הזרע לצינור הזרע, חוסר גירוי הורמונלי של האשך ליצור זרע וגורמים נוספים.

אזוספרמיה הינה מצב בו אין תאי זרע. הסיבות לאזוספרמיה מתחלקות ל- 3:

 1. פרה-טסטיקולריות: אין גירוי הורמונלי נכון של האשך ליצור זרע. תסמונת קלמן, גידולים בהיפופיזה.
 2. טסטיקולריות- שמקורן באשך
 3. פוסט-טסטיקולריות- בעיות שקשורות לחסימה. לעתים ייצור הזרע תקין לחלוטין אולם מערכת ההובלה חסומה, במצבים כגון ציסטיק פיברוזיס ומחלות נוספות.
  לזיהוי מקור הבעיה, יש לקחת בדיקה הורמונלית (רמות FSH וטסטוסטרון) ונפח של הזירמה.

 

23ART - Assisted Reproduction Technology

שם כולל עבור מכלול הטכנולוגיות המסייעות בטיפולי הפוריות .

24השבחה

– שם "סלנג" לפעולת הכנת הזרע לקראת החדרתו לרחם האישה.
במסגרת התהליך מופרד הזרע מהנוזל שבו הוא נמצא ומונח בתוך מדיום שמאפשר החדרתו לתוך הרחם ומופרדים תאי הזרע התקינים ובעלי התנועה הטובה מהתאים המתים והפתולוגיים ככל הניתן.

25AID - Donor Artificial Insemination

הזרעה עם זרע מתורם.

26POOLING

איסוף והקפאה של זרע לצורך גיבוי.
הפעולה נעשית במסגרת טיפולי IVF לגברים בעלי ספירת זרע מאד מאוד נמוכה כדי למנוע מצב שבו ביום שאיבת הביציות לא ימצא זרע כלל.
במספר קטן של מקרים ניתן ע"י פעולת האיסוף להימנע מהצורך בניתוח TESE .

27חשיפה קצרה

– שיטת הפריה ב IVF רגיל , אשר בגלל יתרונותיה הולכת ומחליפה את השיטה הישנה המקובלת עדיין בחלק גדול מיחידות ה IVF .
עקרונות השיטה מתבססים על חשיפה קצרה ככל האפשר של הביציות לזרע , בצלוחית ההפריה, בצורה כזאת שלא תפגע באחוז ההפריה אך יחד עם זאת תמנע את הנזקים הנובעים מחשיפה ממושכת מדי .

28השראת ביוץ

טיפול תרופתי שמטרתו לגרום להבשלה של יותר מאשר ביצית אחת שמתרחש במחזור ביוץ רגיל – כדי להגביר את סיכויי ההצלחה של הטיפול. הגברת הביוץ מושגת ע"י שתי תרופות : איקקלומין וקבוצת תכשירים המכילים בתוכם את ההורמונים המפעילים את השחלה FSH LH- .

29FSH , LH

שני ההורמונים המופרשים מבלוטת יותרת המוח ומפעילים את השחלה אצל האישה והאשך אצל הגבר . משתמשים בהורמונים אלה בצורתם הטבעית או בצורה המיוצרת בהנדסה גנטית במעבדה להשראת ביוץ .

30TSH

ההורמון המפעיל את בלוטת התריס מופרש ע"י בלוטת יותרת המוח ומשפיע בדרך עקיפה על פוריות האישה .

31E2- 17

בטא אסתרדיול הוא הורמון ה"נשי" ,אסתרוגן מופרש מהשחלה ע"י תאי הגרנולוזה בזקיק. בטיפולי פריון בודקים אותו לצורך ניטור הביוץ יחד עם אולטראסאונד זקיקים.